• Jasełkowy czas

• Trudno jest wyobrazić sobie czas, kiedy nie było świąt Bożego Narodzenia, choinki, kolęd czy szopki. Dopiero od 354 r. naszej ery świętujemy Narodziny Chrystusa. Tak naprwdę dopiero w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (św. Szczepana) rozpoczyna się okres „jasełek”, czyli udramatyzowanych, teatralnych scen na temat przyjścia Chrystusa Pana na świat. „Jasło” to inaczej żłób, i dlatego przedstawienia wyobrażające narodzenie Chrystusa w stajence betlejemskiej nazwano jasełkami. Pierwotnie jasełka organizowane były tylko w kościołach. Na tle dekoracji z grotami, skałami, roślinnością, obok żłóbka ustawiano nieruchome figurki Maryi i Józefa oraz adorujące postacie pastuszków, zwierząt, trzech królów. Za pomysłodawcę i twórcę jasełek i szopki uznać należy św. Franciszka z Asyżu i Zakon Franciszkanów. W drugiej połowie XV w. za pośrednictwem Franciszkanów jasełka dotarły do Polski.

Klasa Ia oraz oddział przedszkolny „Tygryski” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II  zaprezentowały 19.12.2018 przedstawienie jasełkowe dla podopecznych Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Przed przedstawieniem dzieci z klasy II a zaśpiewały kolędy oraz wręczyły gościom świąteczne kartki z życzeniami. Potem miał miejsce wystep. Było to niesamowite przeżycie wcielić się w rolę Maryji, Józefa, pastuszków oraz  trzech króli i aniołków. Dzieci bardzo się starały, aby swoje role jak najwierniej odegrać. Śpiew kolędy roznosił się hen, hen daleko. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy miłych wrażeń i dla ucha i dla oczu i dla ducha. Z  tym przedstawienieniem wystąpiliśmy jeszcze dwa razy. Podczas spotkania z rodzicami w dniu 20.12.2018 oraz wystawiliśmy je na forum szkoły podczas świątecznego spotkania całej społeczności uczniowskiej.  Tym razem już w pięknej scenerii z nowo przygotowaną na tę okoliczność stajenką i choinką stanęliśmy na wysokości zadania. Gratulujemy młodym aktorom wytrwałości, bo był to nie lada wyczyn, występować przed publicznością trzy dni pod rząd. Najważniejsze, że wszystkim się podobało, dostaliśmy duże brawa i pochwały. Z tego miejsca pragniemy podziękować właścicielowi firmy „Złoty Sęk”  p. Jerzemu Popławskiemu za nieodpłatne przekazanie desek na wykonanie stajenki oraz naszemu konserwatorowi p. Grzegorzowi Birukowi za jej wykonanie.  Serdeczne dzięki.

Beata Bednarek

Katarzyna Ciżewska